ZPRÁVY Kultura Pardubický kraj

Dotek starých časů. Hrochův Týnec zve na unikátní historickou výstavu

Výstava "Dotek starých časů" na zámku v Hrochově Týnci láká milovníky historie a nostalgie. Expozice zahrnuje historické kočárky, panenky, hračky, gramofony a fotoaparáty.

0

Před týdnem Lenka Hubingerová

Úherčický sekáč - nejlepší sekáči se utkají o titul

Úherčice opět ožijí tradiční soutěží v kosení louky. Přijďte 6. srpna 2024 podpořit nejlepší sekáče z celé České republiky a užít si den plný tradiční zábavy a napětí!

0

Před týdnem Lenka Hubingerová

Blesk způsobil požár historické chalupy v Cotkytli

Dvě stě let starou chalupu v obci Cotkytle zasáhl blesk, což způsobilo požár s škodou přesahující 1,5 milionu korun. Požár likvidovalo šest jednotek hasičů. Přístup komplikovaly zúžené cesty; chalupa byla prázdná. Uvnitř našli a zachladili tlakovou láhev. Oheň byl zcela uhašen před půlnocí.

0

Před 3 týdny Rebeka Schmidt

Souboj vojenské techniky ve Vojenském muzeu Králíky: Tatra 805 vs T 34

Unikátní přehlídka vojenské techniky ve Vojenském muzeu Králíky nabídne souboj kolových a pásových vozidel, jako jsou Tatra 805 či T 34. Program s odborným komentářem proběhne dvakrát denně.

0

Před měsícem Miroslav Pucholt

Koupaliště chátrá, město Skuteč čeká na posudky

Obyvatelé Skutče čekají na odborné posudky ohledně obnovy místního koupaliště, které je ve špatném stavu. Betonové desky jsou poškozené, což způsobuje únik vody. Město zvažuje několikerá řešení, ale výstavba nového koupaliště není kvůli rozpočtu reálná.

0

Před měsícem Lenka Hubingerová

Rekordní počet druhů chleba na Dnech chleba

Během letošních Dnů chleba bylo překonáno rekordní množství druhů chleba na jednom místě. Akci zorganizoval Svaz pekařů a cukrářů, který vyzval své členy i veřejnost k přinesení různých chlebů.

0

Před měsícem Ester Vohradská

Revitalizace rybníka Rosnička odstraní tisíce kubíků bahna, město investuje 30 mil. Kč

Klíčovým krokem bude fyzické odstranění tisíců metrů krychlových bahna, v kterém sinice přežívají. Projekt získal dotaci a město investuje dalších 30 milionů Kč. Bahno poslouží zemědělcům jako hnojivo.

0

Před měsícem Miroslav Pucholt

Kontroverzní biofarmy v Pardubicích znepokojují místní

Plán na výstavbu biofarem v zahrádkářské kolonii v Pardubicích vyvolal kontroverze. Majitelé parcel chtějí obejít omezení územního plánu a postavit biofarmy, což znepokojuje místní obyvatele i radní. Spor se točí okolo využití právních mezer a budoucího územního plánu, který by mohl takové záměry zablokovat.

0

Před měsícem Jiří Padevěd

BK Pardubice má nového trenéra: Šotnar střídá Miljkoviće, klub opouští klíčoví hráči

Basketbalový klub BK KVIS Pardubice oznámil změny: Jan Šotnar novým hlavním trenérem, nahrazuje Vanju Miljkoviće. Klub opouští Radek Vyoral a další klíčoví hráči. Sportovní ředitel Radek Nečas přiznal neúspěch minulé sezóny a slíbil návrat na přední pozice. Pardubice obsadily šesť v lize a vypadly ve čtvrtfinále.

0

Před měsícem Miroslav Pucholt

Brutální vražda na Svitavsku: 26 a 18 let vězení pro mučitele

Krajský soud v Hradci Králové odsoudil dva muže za brutální vraždu na Svitavsku v létě 2022. Pavel Jireček dostal 26 let vězení, Alexandr Golubničenko 18 let. Mučili oběť ve sklepě, poté ji týrali, až zemřela. Motivem byla údajná krádež drog. Případ zdůrazňuje potřebu přísnějších trestů.

0

Před měsícem Miroslav Pucholt

Pardubičtí hasiči triumfovali v Plzni

Článek popisuje úspěch hasičů z Pardubického kraje na soutěži "O pohár ředitele HZS Plzeňského kraje" v Plzni dne 5. června. Tým získal první místo v kategorii družstev a skvělé výsledky jednotlivců v různých věkových kategoriích.

0

Před měsícem Jiří Padevěd

Historie hrnčířství - od 5. století až po dnešek

Článek se věnuje historii hrnčířství, které je jedním z nejstarších řemesel na světě. Popisuje nepřerušenou tradici výroby hliněných nádob od 5. století na našem území až po současný vývoj.

0

Před měsícem Michaela Prokopová

Gorale rozproudí středověkou atmosféru na Kunětické hoře

Hudba Gorale imituje středověkou hudbu, avšak originálním způsobem.

0

Před měsícem Rebeka Schmidt

Pardubičtí lékaři stáhli výpovědi po příslibu vyšších příplatků

Nemocnice Pardubického kraje zaznamenala stažení většiny výpovědí lékařů. Jedná se o reakci na napětí vzniklé kvůli nejasnostem kolem odměn za přesčasovou práci. Po protestech lékaři získali příslib zvýšení příplatků za práci v noci a o víkendech, čímž se situace stabilizovala.

0

Před měsícem Ester Vohradská
Učitel roku