ZPRÁVY AKTUALITY Pardubický kraj

Budimex zahajuje stavbu dálnice D35 u Děběnova

V pondělí zahájil člen Budimexu Cezary Lysenko část svého projevu česky při zahájení stavby dálnice D35 v úseku Děbolín a Litomyšl. Budimex získal zakázku za 3 423,6 milionu korun bez DPH.

0

Před 2 dny Lenka Hubingerová

Ovocný sad promění centrum Pardubic

Střed města Pardubice se mění na ovocný sad s 90 stromy, včetně bříz a kvetoucích trešní. Revitalizační práce probíhají podle plánů a celkové náklady by měly být menší než milion korun. Město chce prostor přeměnit na park pro občany, plánují se cesty, květinové záhony a nábytek.

0

Před 2 dny Rebeka Schmidt

Mrazy ohrožují kvetoucí stromy v kraji

Ovocnářství v ČR čelí výjimečně teplému období ovlivňujícímu kvetení stromů. Odborníci varují před posunutím časového rámce kvetení o zhruba 14 dní. Hrozba mrazu však znepokojuje ovocnáře, kteří sledují vývoj teplot. Sklizeň by se mohla posunout do srpna kvůli předčasnému kvetení.

0

Před 3 dny Miroslav Pucholt

Sucho narůstá - vegetace je o měsíc napřed

Vegetace roste rychleji kvůli předčasné odtávání sněhu a vysokým teplotám v České republice. Stromy a rostliny odebírají vodu o měsíc dříve, než je obvyklé, což zvyšuje riziko sucha, pokud nezačne pršet intenzivněji.

0

Před 3 dny Lenka Hubingerová

Česká zemědělská půda je plná pesticidů

Zemědělská půda v Česku je znečištěná pesticidy z minulosti, ukazuje výzkum Mendelovy univerzity. Pesticidy, některé i zakázané v EU, ovlivňují biodiverzitu a zdraví lidí. Vědci varují o nelegálním použití pesticidů a agrochemikálií.

0

Před 3 dny Lenka Hubingerová

Nízký zájem o cyklobusy - Pardubický kraj škrtá spoje

Pardubický kraj ruší některé cyklobusové linky kvůli nízkému zájmu a potřebě ušetřit. Elektrokola a pandemie koronaviru snižují poptávku po těchto službách. Ušetřené prostředky budou použity na zlepšení klasických autobusových spojů.

0

Před 3 dny Miroslav Pucholt

Pouze 28% školních jídelen vaří pro celiaky a diabetiky

České školní jídelny čelí rostoucímu počtu dětí s dietními potřebami, jako je bezlepková strava nebo nízkosacharidová strava. Jen třetina jídelen je nyní schopna poskytnout specializovanou dietní stravu. Nová metodika ministerstva zdravotnictví by měla zlepšit situaci a pomoci školním jídelnám lépe vyhovět potřebám dětí.

0

Před 4 dny Lenka Hubingerová

Největší zavěšený most v Česku se vysouvá v Pardubicích

V Pardubicích se staví největší zavěšený most v ČR jako součást severovýchodního obchvatu města. Unikátní hydraulická metoda umožňuje rychlou stavbu s milimetrovou přesností. Dokončení je plánováno na podzim 2023.

0

Před 5 dny Miroslav Pucholt

Obchvat Rokytna brzy otevře

Obchvat Rokytna u Pardubic má být hotový v druhé polovině roku, přestože se dokončení stavby již několikrát odkládalo. Projekt má zlepšit situaci v obci a oblasti tím, že propojí dálnici D35 a silnici I/35, a sníží intenzitu provozu v průměru o 2 700 vozidel za den.

0

Před 5 dny Michaela Prokopová

Oprava silnice I/37 na 45 dní omezení provoz

Silnice I/37 na úseku od mimoúrovňové křižovatky Palackého po křížení Ohrazenice bude omezena na jeden jízdní pruh v obou směrech při opravě starého povrchu Hradubické silnice. Stavební práce s celkovými náklady 120 milionů Kč potrvají 45 dní.

0

Před 6 dny Adam Wágner

Bourání chrudimského mostu: Nová stavba hotová v létě

Chrudim se zabývá demolicí a rekonstrukcí městského mostu na silnici I/17 kvůli špatnému technickému stavu. Stavební práce zahrnují nahrazení původní železobetonové konstrukce ocelovými nosníky a rozšíření chodníků.

0

Před týdnem Michaela Prokopová

Vysoké pokuty za ignorování blokového čištění

Nedodržování blokového čištění v jarní a podzimní sezoně může řidiče prodražit. Městské úřady ve Zlíně a Brně zvyšují poplatky za nadzvednutí auta, které je zaparkováno v oblasti připravené na čištění. Pokuty za toto přestoupení jsou nyní nejvyšší v zemi.

0

Před týdnem Jiří Padevěd

Náhlá vlna výpověďí lékařů v Pardubické nemocnici

Pardubická nemocnice čelí hromadnému exodu lékařů, kdy 13% z nich podalo výpovědi den před Velikonocemi. Přesto je péče pacientů zajištěna. Problém se přičítá konfliktu mezi lékaři a vedením nemocnice a blížícímu se jednání s odborovými organizacemi.

0

Před týdnem Lenka Hubingerová

Saharský písek ustupuje

Meteorologové hlásí konec smogové situace, způsobené Saharským pískem. Postupně se zlepšuje vzduch v České republice, i v Moravskoslezském kraji. Lidé s dýchacími a srdečními potížemi by měli být opatrní.

0

Před týdnem Michaela Prokopová
Pardubice