Vedení města nadchl projekt 14leté studentky – Sportovní naučná stezka

V úterý 17. října navštívila pardubickou radnici 14letá Barbora Samková ze ZŠ Prodloužená Pardubice, aby celému vedení města představila projekt “Sportovní naučná stezka,“ se kterým zvítězila v celorepublikovém finále soutěže Office Arena v kategorii pro základní školy, které se uskutečnilo v budově Microsoftu v Praze. Vedení je z projektu nadšené a plánuje jeho realizaci.


Barbora Samková, nyní žákyně deváté třídy, se v loňském roce zúčastnila soutěže Office Arena, která dávám žákům základních a studentům středních škol možnost otestovat své dovednosti v práci s aplikacemi “Office.“ Úkolem je, aby student prokázal znalost kancelářských aplikací a jejich použití v reálném projektu. Tento projekt pak musí ve finálovém kole soutěže obhájit před porotou. Cílem soutěže je, aby měli studenti zájem pracovat s moderními technologiemi.

Bářiným projektem je sportovní naučná stezka s názvem Po stopách pardubického sportu, která by vedla po Pardubicích, má zhruba 11 kilometrů a 8 zastávek. Každá zastávka je spojena s konkrétním sportem, který se v její blízkosti provozuje, a u každé z nich je také soutěž. Za zdolání celé stezky by návštěvník dostal turistickou vizitku, přičemž k orientaci po stezce by sloužila mapka nebo brožurka. 

„Téma sportu jsem si vybrala kvůli tomu, že Pardubice jsou známé jako město sportu a podobná stezka tady není,“ komentovala svůj výběr 14letá Bára, která navíc u každé zastávky nejenom že naplánovala i informační tabuli, ale také stojany na kola. „Stezka má zhruba 11 kilometrů, začínala by u sportovní haly na Dašické a končila ve Svítkově u plochodrážního stadionu, a tak si myslím, že ji budou chtít lidé projet právě na kole, proto jsem v návrhu počítala i s touto variantou,“ doplnila.

„Bára v této soutěži uspěla na té nejvyšší úrovni, a to když po krajském kole ovládla i kolo celorepublikové. Do toho se dostalo 14 žáků, plus jeden na takzvanou divokou kartu,“ uvedla učitelka ze ZŠ Prodloužená Pardubice, Jaroslava Bártlová, která byla Bářinou mentorkou a dodala, že je na svou žákyni velmi pyšná. „Když Bára vyhrála, měli jsme všichni obrovskou radost. Přeci jenom zvítězila v soutěži, ve které je obrovská konkurence,“ dodala paní učitelka s tím, že do Office Areny se zapojilo 120 škol a zhruba 4300 soutěžících, přičemž zhruba polovina z nich je právě z kategorie základních škol.

Z nápadu naučné stezky po stopách Pardubického sportu talentované žákyně bylo během úterní prezentace nadšené i vedení města, které bude usilovat o jeho realizaci. „Projekt se mi moc líbí, Bára ve 14 letech připravila naprosto perfektní práci, která mimo jiné obsahuje i předpokládaný rozpočet. V rámci stezky počítá i s interaktivními prvky,“ komentoval náměstek primátora Jakub Rychtecký, do jehož gesce spadá školství i sport, a který přivedl Báru na radnici, aby mohla projekt představit ostatním členům vedení města a vedoucím jednotlivých útvarů magistrátu. 

„Těší mě, že projekt všechny nadchnul, jako mě. Dohodli jsme na sestavení projektového pracovního týmu z jednotlivých odborů ale i Turistického informačního centra, který s přípravou a následnou realizací sportovní naučné stezky pomůže, protože Pardubice jsou městem sportu a zařadíme jej do přípravy návrhu rozpočtu na rok 2024,“ vysvětlil další postup náměstek Rychtecký, s tím, že věří, že projekt získá podporu i u odborných komisí, výborů a v zastupitelstvu, aby se mohl zrealizovat v příštím roce.

Radnice tak chce tímto krokem nejenom posílit identitu města jako města sportu a rozšířit síť stávajících naučných stezek jako je fungující stezka Po stopách Silver A. Ještě letos radnice ve spolupráci s Turistickým infomačním centrem začne realizace stezky mapující bývalou vojenskou karanténu na Dukle. 

„Zároveň je to také ukázka toho, že věříme mladým talentům a chceme jim v Pardubicích dávat příležitost. I z tohoto důvodu jsme v minulosti zavedli dotační titul na rozvoj infrastruktury cestovního ruchu. Díky tomu jsme pomohli symbolicky přispět na první paddleboardy začínajícím mladým nadšencům, které jsou dnes už velmi populární a oživily soutok našich dvou řek,“ uzavřel Rychtecký s tím, že náklady na tuto stezku by byly do milionu korun a realizátorem by bylo město.

Dalším příkladem spolupráce s občanskou společností byl vznik Skateparku na Závodu míru, který inicioval studentský a dětský parlament, který je zřízen při radnici.

Zdroj: TZ Pardubice.eu


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

Učitel roku

Hlavní zprávy